دهان و دندانسلامت

راه های درمان دندان قروچه یا ساییدگی دندان چیست

در این قسمت سلامت از سایت دی دی قصد داریم تا راه های درمان دندان قروچه یا ساییدگی دندان ها و به چه دلیل است را برای شما نمایش داده ایم.

دندان قروچه

حتما این تجربه را داشته اید که با خوردن لیموترش دندان هایتان کند می شوند. این هم نوعی دیگر از سایش دندانی است. اگر شما هم یکی از این سایش های دندانی را دارید، مطلب ما را بخوانید تا بدانید چه اقدامات اورژانسی می توانید برای دندان هایتان انجام دهید.
سایش شیمیایی دندان ها فرآیندی اسـت کـه طی آن مینـا و یا عاج دندان توسط تماس مستقیم و مداوم اسید دچار انحلال و تخریب می گردد.

سایش شیمیایی دندان ها با آسیب ناشی از اسید تولید شده به وسیله باکتری های پوسیدگـی زا متفاوت است. تماس مستقیم و مداوم اسید به از دست رفتن تدریجی مینای دندان خواهد انجامید.
سرانجام عاج دندان بدون پوشش محافظ باقی مانده و به دندان درد، حساسیت دندان ها به غذاهای سرد یا گرم و یا تخریب دندان منجر خواهد شد. به خاطر داشته باشید که روند سایش شیمیایی دندان ها برگشت ناپذیر است.

دندان قروچه

فشار دادن دندان ها(دندان قروچه)

دندان قروچه در خواب
دندان قروچه عبارت است از عادت ساییدن دندان ها. عنوان قروچه معمولاً در خواب رخ می دهد، ولی ساییدن یا کوبیدن دندان ها در طول روز نیز شایع است . دندان قروچه مداوم ممکن است باعث خوردگی لثه ها و استخوان های حمایت کننده از آنها در دهان شود.

اصول کلی درمان
▪ شناسایی مشکل به وسیله بیمار و تلاش آگاهانه برای ترک عادت
▪ مراقبت دندانپزشک
▪ دندان پزشک شما ممکن است برای پیشگیری از دندان قروچه در هنگام خواب ، یک پروتز محافظ شب بسازد و آن را در دهان شما کار بگذارد. یک پروتز محافظ شب شامل اسپلینت های متحرکی است که روی دندان ها قرار می گیرند تا فشار ناصحیح گاز زدن را بردارند.
▪ مشاوره برای آموختن روش هایی جهت کنار آمدن مؤثرتر با استرس ممکن است مورد نیاز باشد.

داروها
معمولاً برای این اختلال دارو لازم نیست . ممکن است در موارد خاصی ، درمان با یک آرام بخش یا خواب آور به مدت کوتاه کمک کننده باشد.

دندان قروچه

چگونه سایش دندان ها را به حداقل برسانیم؟

  • بیش از یک لیوان نوشیدنی اسیدی در طی روز مصرف نکنید.
  • پس از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ بلافاصله اقدام به مسواک زدن دندان ها نکنید. چرا که پس از تماس اسید با دندان ها، مینا نرم می شود و باید صبر کرد تا مینا مجددا توسط بزاق محکم شود. بنابراین مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ، روند فرسایش مینای دندان را سرعت می بخشد. حداقل باید دقیقه بین تماس اسید با دندان و مسواک زدن فاصله زمانی وجود داشته باشد.
  • هنگام مسواک زدن، از مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • پس از هر بار مصرف غذاهای اسیدی دهان خود را به مدت ثانیه با آب بشویید.
  •  آبمیوه ها و نوشابه های گازدار را با نی مصرف کنید.
  • آدامس بدون قند بجوید تا ترشح بزاق در دهان تحریک شود.
  • چنانچه از خشکی دهان رنج می برید حتما به پزشک مراجعه کرده و آن را برطرف کنید.

منبع : ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا